06. September 2020.
Kium

Ova je sv. krizma trebala biti u mostarskoj katedrali na svetkovinu Duha Svetoga, prije više od 3 mjeseca, 31. svibnja. Ali nevidljiva i nepredvidljiva korona pomrsila planove. Iako zaraza nije nimalo jenjala, nego joj se ljudi pomalo prilagođavaju, krizma je ipak slavljena u nedjelju, 6. rujna u 11.00 sati. U svemu 78 pripravljenih učenika i učenica prvoga razreda srednjih škola, i to po prilici po jednako krizmanika i krizmanica. I jedni i drugi sa svojim kumovima i kumama u katedrali, po dvoje krizmanika u jednu klupu, a njihovi roditelji, braća i sestre, rodbina i prijatelji u potrebnu razmaku ispred katedrale.

U početku dvoje krizmanika pred oltarom s pozdravom i darom – knjigom Marija, Isusova majka i naša majka, koju krizmanici, župljani Majke Crkve, daruju biskupu, koji iskreno zahvaljuje i obećava da će se za sve njih moliti Blaženoj Djevici Mariji.

Sve što pod sv. Misom mogu preuzeti krizmanici, njima je bilo povjereno: i čitanja, i psalam, i molitve vjernika. Zbor mladih pratio je neke nepromjenljive dijelove svojom pjesmom, a druge svi recitirali.

Poslije sv. Mise župnik don Luka, koji je bio ovlašten da podijeli sv. krizmu dijelu krizmanika, izrazio je zahvalu svima koji su u ovakvim prilikama priredili ovo svečano slavlje. Na kraju sve je obilježeno fotografijom pred velikim oltarom.

Iz biskupove propovijedi

Kako ćeš prepoznati u životu mudro čeljade? Evo ovako:

- Mudar je onaj srednjoškolac koji vidi moralno dobra sredstva i moralno dobar cilj, i upotrebljava ta sredstva da postigne taj cilj u životu. Jednostavno i jasno!

- Mudar je onaj koji i u mladosti zna čuvati i njegovati svoje zdravlje tako da umjereno jede, umjereno pije, ne puši, a drži se lijeka kako mu dobar liječnik propiše, ako treba.

- Sigurno si čuo i znaš da uzimanje droge na nos, na usta ili na iglu točno vodi u zlo, u bolest, u jamu, i neki je opet, po nesreći, uzimaju da minutu budu zadimljeni, a čitava vijeka svoga izgubljeni! To se zove biti nerazuman, nemudar, nerazborit, ne da se savjetu. Kako ćeš mu onda pomoći?

- Mudra je ona srednjoškolka koju mama opremi u školu, torbu na leđa, i ona ide ulicom, kada treba prijeći na zebri preko ceste, pogleda desno i lijevo, pretrči, i opet desnom stranom ili kraj zida ide i tako sretno stigne pred školu prije nego je počela nastava. Pod satom u razredu mirna: kada treba pisati, piše; kada bude prozvana, odgovara; kada je odmor, izađe na dvorište i malo se zaigra. Zašto je takva učenica mudra? Zato što potpuno sluša mudre osobe: roditelje i učitelje, koji joj mozak izobražavaju i srce odgajaju i svako joj dobro žele.

- Mudra je ona srednjoškolka koja je pošla, sama ili s drugima, uredno odjevena, kao pristojna vjeroučenica na sv. Misu koja je već 2000 godina ista, starorimska liturgija ili bogohvala. Došla na vrijeme u crkvu, pobožno se prekrižila, poklonila, zauzela prikladno mjesto u crkvi odakle može pratiti sve što se događa na oltaru i u tome zdušno sudjelovati. Ako se smatra neurednom i nedostojnom, otići će u ispovjedaonicu, gdje ne će pričati tuđe, mamine i tatine, nego svoje vlastite grijehe. Skrušeno se pokajati i izmoliti pokoru. Osobito će slušati biblijska čitanja, ako ih ona već ne čita, a između čitanja osobito će pratiti i pamtiti sveto Evanđelje - iz poštovanja svi se dignemo dok se čita Isusovo Evanđelje i još k tomu napravimo tri križića: jedan na čelu da zapamtimo, drugi na ustima da iskazujemo i treći na srcu da vjerujemo što čujemo! Kada se moli, i ona moli; kada se pjeva, i ona pjeva. Kada bude Podizanje, ona će na koljena. A u vrijeme Pričesti pristupit će i blagovati Euharistiju i zahvaliti Isusu. Kada završi Misa, vratit će kući i znati ispričati ukućanima sve što je doživjela, osobito  sv. Evanđelje.

Sedmi dar Duha Svetoga jest strahopoštovanje, bogobojaznost. Kao što poštuješ dragu osobu, oca i majku, braću i sestre, učitelja i prijatelja, i strah te da te osobe ne uvrijediš, da se ne naljute i ne prekinu odnose s tobom, tako smo dužni štovati Duha Svetoga, osobu iznad svih zemaljskih osoba koju ne smijemo ni u snu uvrijediti nego uvijek častiti, u dobrim odnosima biti i zdušno mu se i zaufano moliti.

Ili više pokazuješ strahopoštovanja pred Bogom i njegovim zakonom ili više dršćeš da se ne osramotiš pred svijetom, koji ne drži ni do Boga ni do čovjeka?

Ako želiš Boga štovati, onda to i dokaži, otklanjajući od sebe svaku sotonsku napasti, a moli od Duha Svetoga dar poslušnosti i bogobojaznosti. Jer, Bog daje Duha svoga „onima što mu se pokoravaju“ (Dj 5,32), koji ga slušaju i na daru mu zahvaljuju.

Zaokruženo: Krizmaniče, krizmanico, danas primaš sedam darova Duha Svetoga

- da Boga pravo i uvijek štuješ,

- da ga nikada u životu ne psuješ,

- da njegovu svetu nedjelju slaviš, 1 sat od 168 sati u tjednu,

- da roditelje slušaš i kada ti je teško,

- da nikomu ne škodiš, pogotovo ne životno,

- da tijelo i dušu bližnjega poštuješ,

- da radiš, zaradiš, a ne kradeš,

- da istinu kažeš a ne lažeš,

- da ne poželiš nikakve loše misli, riječi i djela bližnjemu svomu.

Biti mudar znači živjeti u daru straha Božjega!