21. June 2020.
web

Na spomendan Bezgrješnoga Srca Blažene Djevice Marije, u subotu, 20. lipnja 2020., u 17.00 sati, u župi Gospina Uznesenja na nebo – na Gorancima, u Mostarskom dekanatu, biskup je Ratko, u dogovoru sa župnikom fra Ivanom Ivandom, podijelio sakrament sv. krizme. Bilo je pet pripravnika i pripravnica prvoga razreda srednjih škola, većinom iz Mostara, a podrijetlom s Goranaca. Na početku Misnoga slavlja, u ime krizmanikâ, krizmatelja i sve nazočne koji su ispunili crkvu pozdravila je jedna krizmanica. Riječ dobrodošlice uputio je i goranački župnik. Bio je nazočan i prethodni župnik fra Ferdo Boban, danas župnik Glavatičeva i kapelan u Konjicu.

Biskup je u svojoj propovijedi govorio o Srcu Marijinu na temelju dvaju svetopisamskih odlomaka, tj. događaja iz njezina i Isusova života:

- Isusovo rođenje u Betlehemu: „Marija u sebi pohranjivaše sve te događaje i prebiraše ih u svome srcu“ (Lk 2,19).

Isus među učiteljima u jeruzalemskom Hramu: „A majka je njegova brižno čuvala sve ove uspomene u svome srcu“ (Lk 2,51). Sveti je pisac, očito, razgovrao s Gospom i iz njezinih usta i srca čuo za te događaje diveći se Majci koja je  te uspomene prebirala poput krunice i čuvala kao najdragocjenije blago u svome srcu.

Biskup je potaknuo krizmanike, a i sve ostale vjernike, da sa strahopoštovanjem pred Bogom - u svojim srcima nose i brižno čuvaju Isusa te da po njegovim zapovijedima žive. Gospa je u svome hvalospjevu Veliča duša moja Gospodina jasno izrazila svetu misao o Bogu: „Dobrota je njegova nad onima koji ga se boje“ (Lk 1,50). Bogobojaznost jest jedan od sedam darova koje krizmanici primaju u sakramentu sv. potvrde, i to sedmi, a sedmi je ravan prvomu, jer "početak mudrosti jest strah Božji". Sv. Pavao napominje svima nama: "Sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja".

Molitvu vjernikâ čitali su krizmanici, svatko po jedan zaziv.

Na kraju sv. Mise župnik je čestitao krizmanicima, njihovim roditeljima i rodbini. Zahvalio je biskupu na slavlju sv. Mise i sv. krizme u župi koja sljedeće godine - ako  Bog da - slavi 150. obljetnicu postojanja i djelovanja. Bilo sve s blagoslovom Duha Svetoga i po zagovoru Majke Marije na nebo uznesene!