16. October 2019.
Arhivski snimak

U povodu Svjetskoga misijskoga dana, 20. listopada 2019., u ovoj Godini misija, koju su lani proglasili biskupi članovi BK BiH, mjesni biskup Ratko Perić uputio je svim župnicima u hercegovačkim biskupijama okružnicu o proslavi toga Dana. Istu okružnicu objavljujemo u cijelosti i ovdje:

Mostar, 12. listopada 2019.

Prot.: 1459/2019.

ŽUPNICIMA HERCEGOVAČKIH ŽUPA

Braćo svećenici!

Članovi Biskupske konferencije BiH prošle su godine, 21. rujna 2018., Poslanicom najavili da se u našoj partikularnoj Crkvi obilježuje Misijska godina s početkom listopada te godine i završetkom listopada ove 2019. godine.

Svaka je župa i župnik, i vjernik, i redovnica i redovnik mogao razmišljati o misijama, moliti za misionare, dati nesebičan dar u korist katoličkih misija.

Ne znamo koliko je molitava i žrtava naših brojnih vjernika uzišlo pred prijestolje Božje. To milosrdni Bog ne samo ima pred sobom nego i uslišava takve molbe.

Molimo sve župnike

- neka na Misijsku nedjelju, 20. listopada 2019., posvete propovijed misijama Crkve,

- neka istaknu da je sva Crkva po naravi svojoj misijska, da smo svi dužni naviještati Evanđelje do kraja svijeta i do kraja vijeka, prema Isusovim riječima: „Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode…“ (Mt 28,19);

- jer, ako ne možemo fizički, možemo molitveno;

- neka napose preporuče molitve za misionare i misije u svijetu, i

- neka ne zaborave napomenuti da je osobito cijenjen i vrijedan dobrovoljan novčani prilog, makar se radilo o „udovičinu sitnišu“ (Mk 12,41), za potrebe misionara i misionarki u svijetu.

Prošle su godine naši vjernici prikupili na Misijsku nedjelju 134.000 KM koje su poslane na Kongregaciju za širenje vjere u Rim, a odatle u misije po svijetu.

Ali najvrjedniji dar misijama sigurno su žive osobe, misionari i misionarke, redovnici i redovnice, dijecezanski svećenici, laici i laikinje. Iz Hercegovine ima više takvih misionara i misionarki:

u Africi – u Beninu, u Kongu, u Tanzaniji, u Ugandi;

u Južnoj Americi - u Argentini, u Boliviji, u Brazilu;

na Salomonskim Otocima.

Evo im imena: s. Andrijana, s. Ruža, don Velimir, s. Magdalena, s. Maristela, o. Karlo, s. Nives, s. Vendelina, fra Pere, s. Miroljuba, s. Bogdana...

Božji blagoslov pratio naše Misionare i Misionarke a u našim Biskupijama nikada ne ponestalo ni „u ćupu brašna“ milosna života ni „u vrču ulja“ (1 Kr 17,14) milosnih misionarskih zvanja!

Srdačan pozdrav svima

+Ratko Perić, biskup