06. October 2019.
web

Kao i u prethodne dvije godine, župnik u Studencima i rektor biskupijskoga svetišta Presvetoga Srca Isusova, don Ivan Štironja, pozvao je i ove godine, u petak 4. listopada 2019., mjesnoga biskupa Ratka Perića da otvori veliku mjesečnu devetnicu Prvih petaka u slavu Srca Isusova. Od 17.30 do 18.30 trojica su svećenika bila na raspolaganju za sv. ispovijed, u 18.00 krunica žalosnih Kristovih otajstava, litanije i sv. Misa. Uključena i redovita listopadska pobožnost. Bilo je oko 140 osoba svih uzrasta.

Biskup je u propovijedi govorio o Isusovim „Jao“ iz dnevnoga Evanđelja (Lk 10,13-16). „Jao tebi, Korozaine! Jao tebi, Betsaido! Da su u Tiru i Sidonu bila čudesa koja su se dogodila u vama, odavna bi već, sjedeć u kostrijeti i pepelu, činili pokoru. Ali Tiru i Sidonu bit će da Sudu lakše negoli vama“. Korozain se spominje samo u ovoj prigodi prokletstva. Ne znamo ni koja ni koliko je čudesa Isus učinio u tom gradu. A očito ih je učinio mnogo! Građani nisu pokazali nikakva zanimanja ni za Isusa ni za njegovo spasiteljsko djelo, ni propovjedničko ni čudotvorno. Pokazali su se ravnodušnima, sebičnima. Isus nad mjestom s njegovim građanima, zajedno s Betsaidom i Kafarnaumom, izriče najtežu kaznu, prokletstvo, zbog njihove nevjere i neobrativosti. Na sva ta čudesa, koja su učinjena ne samo za dobro bolesnika, nego i radi obraćenja ljudi, Korozainci i drugi samo su odmahivali rukom i prezrivo - ne vjerovali! Grad je ostao u povijesnoj tami, ne znamo ni gdje je bio.

Dobro se danas upitati: nije li svatko od nas Korozain ako se ne želi odazvati Isusovu zovu i živjeti po evanđeoskim pravilima? Ne nosi li i svatko od nas moguće prokletstvo u sebi ako ne želi činiti pokoru za svoje grijehe i zadovoljštinu za tolike grijehe koje se nanose Božjoj ljubavi? Upravo je to smisao velike devetnice Srcu Isusovu: zadovoljština za grijehe i otvaranje puta spasenja da uzmognemo uvijek, osobito u posljednjem trenutku života, izraziti pokajanje za svoj neuredan život poput onoga raskajana razbojnika, i postići život vječni.

Poslije sv. Mise župnik je preporučio knjigu Ljubav koja ne prestaje, koju je priredio don Željko Majić, generalni vikar, o blaženom Alojziju Stepincu, pastiru i mučeniku, i o njegovu odnosu prema pojedinim biskupijama u hrvatskom narodu, u kojima je posljednjih mjeseci bila prikazana prošlogodišnja knjiga Nada koja ne postiđuje.