Bl. Alojzije Stepinac
05. May 2015.

Iz intervjua Jovana Ćulibrka, vladike slavonskoga, Novostima, 21. travnja 2015.

- Kakav je vaš stav o beatifikaciji kardinala Stepinca?

Episkop Jovan: “Kada je došlo do beatifikacije Stepinca, delegacija Carigradske patrijaršije veoma je oštro reagirala. Zašto to govorim? Postoji tendencija da se to pitanje zatvori u srpsko-hrvatske odnose, a ono uvelike nadilazi te odnose i najizravnije je vezano uz pitanje Vatikana u Drugome svjetskom ratu. Sjećate se kada je papa Benedikt XVI, kojeg inače jako cijenim, trebalo da dođe u Izrael? Kao ‘predradnja’ tom dolasku, u Jad Vašemu je održan veoma ozbiljan naučni skup, kojem su prisustvovali katolički i jevrejski istoričari. Tema je bila uloga pape Pija XII i Vatikana u ratu. Vidimo da Pio XII još nije kanoniziran, tako da je pitanje uloge Vatikana u to vrijeme veoma važno i otvoreno svjetsko pitanje. Jako mi je važno da se Stepinac izbjegne kao isključiva srpsko-hrvatska razmirica ili predmet, da se promatra s daleko širih horizonata.”

- Pitanja, koja u vezi sa Stepinčevom kauzom od prošle godine iznosi i patrijarh i pojedini episkopi  SPC-e, već su našla odgovore u procesu Stepinčeve beatifikacije. Ali Katoličkoj je Crkvi isključivo stalo do istine, do potpune i cjelovite istine, i u Papinu i u Kardinalovu slučaju. Sve više nadolaze vijesti i dokumenti:

da je Sluga Božji papa Pio XII. u vrijeme rata spasio više od 11 tisuća rimskih Židova od njih malo više od 12.000 koliko ih je svega bilo u gradu;

da se i Papina beatifikacija ubrzo očekuje;

da Carigradski patrijarh pozitivno gleda na kanonizaciju blaženoga kardinala Stepinca;

da znanstveni skup o odnosima Katoličke Crkve i SPC može  razbistriti neka pitanja Drugoga svjetskog rata ne samo u religioznom nego i u nacionalnom pogledu;

da blaženi Stepinac upravo kanonizacijom postaje opći svetac Katoličke Crkve i nadilazi bilo kakve isključivo hrvatsko-srpske razmirice;

da se spoznajom pune istine oslobađamo ranjene ekumene i prelazimo u onu pravu i zdravu.

Neka nam u tome pomogne zagovor i Sluge Božjega Pape i blaženoga Kardinala!