Biskupove propovijedi
19. May 2002.

Dragi krizmanici, roditelji i kumovi, župljani mostarskih župa, braćo i sestre! Poštovani koncelebranti u ovome misnom i krizmenom slavlju.

Srdačno pozdravljamo preuzvišenoga gospodina apostolskoga nuncija nadbiskupa Giuseppea Leanzu, koji predvodi ovo misno slavlje: zahvaljujemo mu na odazivu da s nama danas dijeli sakrament sv. krizme i čestitamo mu na novoj službi za koju ga je Sveti Otac zadužio. Ovih je dana objavljeno da Mons. Leanza nije samo naš Nuncij, nego mu je dodijeljena služba Nuncija još i u Sloveniji, gdje postoje tri biskupije: Ljubljana, Maribor i Kopar, i u Makedoniji, gdje djeluje biskupija Skoplje. Congratulazioni, Eccellenza. Neka Vas Duh Sveti prati u Vašem služenju Svetoj Stolici i našim mjesnim Crkvama.

Zahvaljujući Duhu Svetomu, koji se sakramentalno po rukama biskupa, i onih koji su ovlašteni od biskupa i Crkve Božje, daruje stotinama mladih svake godine u ovome gradu; zahvaljujući svećenicima i vjernicima koji svojom zdravom pameću i poniznim srcem surađuju s tim istim Duhom za dobro Crkve Katoličke, oni koji prate vjerski život u ovome mjestu kažu da je pretprošle godine bilo malo bolje nego one prethodne, da je prošle bilo bolje nego pretprošle, a ove godine još bolje negoli prošle. Nisu to veliki koraci, možda će drugi reći da su to puževi koraci, ali jesu pravi koraci i pomaci. Što je to bolje?

Bolja je naša suradnja s darovima Duha Svetoga. Ima više mudrosti i razbora u crkvenom stanju u Mostaru, u kojem djeluje šest zakonitih župnika sa svojim zakonitim suradnicima u šest katoličkih župa iz kojih ste se vi, krizmanici, danas okupili na primanje sakramenta sv. potvrde pred ovom katedralom Majke Crkve kojoj sutra svetkujemo blagdan. Najveća se većina vas javila svojim župnicima u župama da redovitim i zakonitim putem primite sedmerostruki pečat Duha Svetoga. Neki su se javili preko drugih, ne-svojih župnika, ne kao pripadnici njihovih župa, a sa znanjem Biskupskoga ordinarijata. Mi ponizno i žarko molimo Duha da nam pomogne našoj nemoći te da iduće godine budu još bolje i da crkvenim putem dođemo do crkvenoga reda a uklanjamo svaki crkveni nered. Pa zar i za to ne dijelimo i ne primamo sedam darova Duha nebeskoga!

Što se traži s naše ljudske strane da plodonosno primamo i da stalno u sebi imamo Duha Božjega: Duha znanja, razbora i jakosti? To nam je svima objasnio prvi Isusov učenik, Petar apostol, u jednome svome nastupu pred mnoštvom vjernika. On kaže: Bog daje svoga Duha "onima što mu se pokoravaju" (Dj 5,32). Onima koji su vjerni njegovu vječnom zakonu, njegovu očinskom zahtjevu i njegovu planu ljubavi po Crkvi Kristovoj - takvi primaju i ti imaju njegova Duha Svetoga. Bog stvari i osobe tako vodi da sve izlazi za naše dobro, ako se i mi damo voditi Duhom njegovim. Onima koji Boga vole sve se okreće na dobro, piše sv. Pavao (Rim 8,28).

U svijetu, pa i u ovome gradu, postoji božanski smisao, ali postoji i ljudski besmisao; postoji Božja i crkvena logika, ali postoji, nažalost, i ljudska naopaka i grješna antilogika. Mi smo uvjereni da je nebeski Logos beskrajno snažniji od zemaljskoga kaosa, da je Božja svjetlost učinkovitija od crne tame, da je nebesko jače od zemaljskoga, a božansko od ljudskoga, i da je Duh moćniji od bilo kojega zloduha napasničkoga i nepokornoga.

Mi se po molitvi Duhu Svetom uzdamo da će mnogi nerazbor jednoga dana između nas utihnuti, da pojedine osobe i pojedini članovi u našim katoličkim obiteljima neće slijediti onoga ili one koji ih javno i lažno zavode na krivi put, koji ne pripadaju nijednomu redu Katoličke Crkve, jer su zbog svoga neposluha istjerani iz svoga Franjevačkoga reda, a još uvijek ne pripadaju nijednoj biskupiji na svijetu. Zato im je Crkva oduzela svećeničke ovlasti da ne mogu u njezino ime valjano dijeliti sakramente sv. ispovijedi, prisustvovati crkvenim ženidbama, čak im je zabranila slaviti sv. Misu, što je vrlo teška kazna koju Crkva primjenjuje na jednoga neposlušna svećenika. Samo je još teža da ga svede na laički stalež ili izbaci iz svoga zajedništva. Drugo je to što takvi i dalje bez ikakva straha Duha Svetoga odvode na stramputicu pojedine osobe i obitelji i ne priznaju crkveni zakon koji za nas katolike vrijedi, a po kojem oni ne žele živjeti. Tko smije pomisliti da će ovi drugi vjernici i svećenici, koji se drže evanđeoskih poruka i crkvenih načela, popustiti pred nerazumnim neistinama, klevetama i razornim djelovanjem jednoga ili više njih koji se ne pokoravaju i ne slušaju Crkvu Božju!

Da samoga sebe provjeriš koliko imaš Duha Božjega, sjeti se one Augustinove rečenice: Onoliko netko ima Duha Svetoga koliko ljubi Crkvu Kristovu. Taj je svetootački navod Koncil stavio u Dekret o odgoju kandidata na svećeništvo (OT, 9). Jednako to vrijedi i za pripremu kandidata na sv. krizmu, i za odgoj kandidata na ženidbu, i za odgoj kandidata na bilo koju službu u Crkvi! Roditelji, o vama ovisi hoćete li puštati svoju djecu, današnje krizmanike, da žive po svojoj malodobnoj glavi i strasti ili po glasu savjesti, i vašoj i njihovoj! Krizmanici i krizmanice, o vama i o vašoj odluci i posluhu roditeljima ovisi: hoćete li se voditi razornom požudom i povoditi za napašću opojnih sredstava koja ubijaju pamet i srce, hoćete li slijediti nemoral koji vam oduzima čast i poštenje, i hoćete li u srcu nositi ovaj grad kao najljepši na svijetu jer u njemu želite živjeti pošteno, moralno, u pravdi i miru sa svima ostalima.

Mi od srca molimo Duha Svetoga da neposlušne okrene na put posluha, da nas njegova moć sve više jača, da nam svima današnji Duhovi, tj. sedmerostruki ognjeni jezici - darovi Duha, dadnu snage da uz Boga pristajemo, da s Njime ostanemo i za Nj jezikom i djelom svjedočimo. Da nam sljedeće godine budu Duhom još plodnije, bolje i sretnije. Amen.