Hercegovački slučaj
15. March 2008.

Velečasni don Tomislave, župniče!

Saslušavši izvješće o jučerašnjim događajima u župi Ploče Tepčići, javljam Ti se ovim pismom iskazujući Ti svoju duhovnu i molitvenu blizinu: neka Gospodin svojim Svetim Duhom vodi u miru i jedinstvu cijelu župu. Dok se s jedne strane radujem postupnu ostvarenju crkvenoga zakona i reda u župi, zahvaljujući složnu djelovanju Tvomu i vjernika povjerenih Tvojoj skrbi, ne mogu ovom prilikom ne iznijeti neka pitanja koja nužno traže odgovore i naše šire vjerske i društvene i medijske zajednice.

1 - Kojim pravom crkveno kažnjeni svećenik Martin Planinić, kojega se odrekla vlastita Provincija, Franjevački red izbacio iz svoga popisa a Sveta Stolica potvrdila istjerivanje iz Reda, kojega je Crkva kaznila suspenzijom slavljenja sv. sakramenata, može nekažnjeno, već više vremena, okupirati ured i crkvu u župi Ploče-Tepčići?

2 - Kako to da vjerni župljani župe Ploče-Tepčići, kojih se broj na Križnome putu pred crkvenim ulazom ove Korizme iz petka u petak vidno i odlučno povećavao, moraju bespomoćno promatrati očitu nepravdu: da im crkveno sankcionirani svećenik, kojega je Vrhovni Sud Svete Stolice proglasio krivim, sa svojim također kažnjenim kolegama-svećenicima: Božom Radošom, Milom Vlašićem, Stankom Pavlovićem, i njihovom skupinom sumišljenika priječe ulazak u župno dvorište i u crkvu na Tepčićima, da Boga slave sv. sakramentima i Križnim putom kao najpotresnijim izrazom kršćanske duše?

3 - Kojom zemaljskom logikom ima premoć prijetnja i sila nad općim ljudskim pravom, bezakonje nad crkvenim kodeksom, da župljani, s Tobom na čelu, ne mogu ući u posjed vlastite župne crkve koju su gradili oni, tj. njihovi očevi i pradjedovi, te da trpe samo zato što skupina neposlušnika ometa normalan pristup i obavljanje crkvenih obreda u župnoj crkvi, ili dvorištu? I zar je dopustivo da vjernici u župi trpe što ne mogu slaviti Boga u svojoj vlastitoj crkvi sa zakonitim svećenikom? Ako krivo činite, neka se to na mjerodavnu mjestu dokaže da je krivo! Ako li pravo, zašto ne smijete slaviti Boga u crkvi? I dokle će se imati „razumijevanja“ za nasilje i u toj i u nekim drugim župama u ovoj biskupiji?

4 - Dok iskreno zahvaljujem župljanima koji Te prihvaćaju kao zakonita župnika i s Tobom duhovno i vjernički proživljavaju križne postaje, sve ih svesrdno potičem da se svojski, ljudski i vjerski zauzimaju za vlastitu župnu crkvu kao za obiteljsku kuću. Koji bi domaćin pravno dopustio da mu ukućani spavaju na kiši, pred dvorišnim ulazom, i po grobljima, a da mu je vlastitu kuću uzurpirao netko tko nema nikakva uporišta ne samo za svoje ponašanje, nego ima osudu sa svake prave i pravedne strane?

5 - Dok pozdravljamo i zahvaljujemo redarstvenoj službi koja svojom nazočnošću ne dopušta eskaliranje nereda, čudimo se da se mogu promatrati, bez odgovarajućih mjera, kako pojedine skupine zavedenih iz nekih okolnih župa verbalno i fizički priječe normalan ulazak župljanima u dvorište i vlastitu crkvu da obave Križni put u toj župi? Kao da se očekuje da ova anticrkvena bogohula sama od sebe nestane.

- Još se više čudimo kako se neki katolički vjernici, predvođeni neposlušnim i kažnjenim svećenicima, ne boje Boga i Isusove Muke, puštajući neprimjerenu glazbu za vrijeme Kristova Križnoga puta, koji moliš sa svojim župljanima?

7 - Rado podsjećam sve članove župe da, u ovakvim bolnim prilikama, samo njihovo potpuno, cjelovito i vjerno sudioništvo na Križnome putu, i na sv. Misi, po sebi nadvladava svaku skupinu promicatelja nepravde, pridošlih većinom izvan župe?

8 - Crkveno pitanje župa najveći je „križni put“ koji Crkva u Hercegovini doživljava, ne od jučer. Stoga, molimo sve župljane da svojom ljubavlju, svojim pohađanjem sv. Mise, svojim križnim putem, svojim prihvaćanjem Tebe kao zakonita župnika pomognu da nestane svako nezakonito uporište.

Tebi i svim vjernicima u župi Ploče-Tepčići upućujem iskrene čestitke za uskrsne blagdane: da ih proslavite u radosti nadvladavajući zlo svojom dobrotom i obdržavanjem Božjega zakona.

Srdačan pozdrav

Ratko Perić, biskup