Biskupove propovijedi
30. May 2004.

Kako prepoznati tko ima Duha Svetoga?

Poštovani vjernici, dragi roditelji!

Krizmanici, vaši sinovi i kćeri, danas će pristupiti sakramentu sv. potvrde i primiti, jednom zauvijek, biljeg sedmerostrukoga dara Duha Božjega. I reći će- Amen? Tako neka bude! I nastojati živjeti u miru s vama i sa svom Crkvom Kristovom.

Duhov pečat ima dakle sedam božanskih nezasluženih darova: od mudrosti preko razbora, znanja, savjeta, jakosti i pobožnosti do straha Božjega. To su duhovni darovi, ali koji se očituju preko vanjskih tjelesnih djela.

Kako možeš najbolje prepoznati da nemaš Duha Božjega u sebi? Evo kako:

1. Ako se Bogu ne moliš, nego Boga i Božje svetinje omalovažavaš, prezireš i grdiš: u tom slučaju od tebe Božja mudrost odstupa, a nastupa ljudska bezumnost. S takvom se namjernom bespameću nitko živ ne hvali i ne sprema na spasenje, jer odbija Duhovu ponudu.

2. Nema Duha Božjega u sebi onaj koji iz svoga tjednog programa hotimično izbacuje neradnu nedjelju a iz nedjelje sakrament sv. Mise, jer mu je važnija svaka druga briga, igra ili birtija nego presveta Euharistija!

3. Nema dara Duha Svetoga onaj koji griješi, a ne ispovijeda se ili se svjesno nevaljano ispovijeda zavaravajući sama sebe. Duh takvomu grijehe ne prašta, jer je Duh Sveti Duh istine, a ne duh  prijevare i neistine.

4. U sukobu si sa savjetom Duha Svetoga ako ne slušaš svoje razborite roditelje, niti poštuješ svoje odgovorne učitelje, nego dižeš ne samo nerazumnu riječ, nego i ruku na starijega ili na bližnjega svoga!

5. Nema Duha pravoga znanja onaj koji govori besramne riječi i gleda i čini bestidne stvari, čak i druge nagovara da se povodi za rušiteljima kršćanskoga i javnoga morala. Duh Sveti jest Duh savršene čistoće srca, duha i tijela.

6. Kako će Duh Sveti biti u onome koji se neprestano svađa i tuče sa svojom braćom i sestrama ili školskim kolegama, i neće da se ljudski i kršćanski pomiri kad mu se lijepo kaže!

7. Nemaš Duha u tebi ako se odaješ krađi u školi, u trgovini ili u susjedstvu svome, kada drugoga nagovaraš da krade, i onda to što se ukrade još se više zloupotrijebi u zle droge, a vlasniku se nikada ne nadoknadi.

8. Ako lažeš svojim roditeljima i svojim odgojiteljima, i učiš druge kako će lagati i varati.

Duha Svetoga nema onaj tko se ne pokorava Bogu, Božjim zapovijedima i njegovoj Crkvi i crkvenim zapovijedima.

A kako najbolje možeš prepoznati da imaš Duha Božjega? Evo nekih znakova:

1. Ako su ti dragi: Bog - Otac, Sin i Duh Sveti; ako voliš Blaženu Gospu, zemaljsku Majku utjelovljenoga Sina Božjega, začetoga po Duhu Svetome, i Božje svece. Ako se moliš Bogu i prebireš Isusova otajstva u Gospinoj krunici.

2. Imaš Duha ako si u kući poslušan, u crkvi pobožan, u školi pozoran, u društvu pristojan, na cesti pokoran. Ti zaslužuješ da budeš poštovan.

3. Ako svjesno, namjerno i potpuno ispovijedaš sve svoje grijehe i za njih se iskreno kaješ i ponizno pokoru činiš.

4. Ako voliš i slušaš roditelje, pa i kad te kore i opominju, jer ti kao pravi roditelji uvijek dobro žele. Ako poštuješ sve ljude na svijetu i svima želiš dobro od Boga.

5. Imaš Duha Božjega ako čuvaš svoje tijelo čistim od grijeha i poštuješ tijelo drugoga kao Božji dar.

6. Duha Svetoga imaš, ako su tvoje riječi istinite, neizmišljene, ako pravo govoriš.

7. Bog daje svoga Duha Svetoga onima koji mu se pokoravaju i koji ljube i slušaju Crkvu njegovu.