Biskupove propovijedi
30. May 2002.

Braćo i sestre!

Krizmanici i krizmanice danas primaju sakrament sv. potvrde sakramenta krštenja ili pečat dara Duha Svetoga, i to jednom zauvijek. Vi ste kumovi i kume, očevi i majke, to već davno primili. Kada? Sjećaš li se kada je bila tvoja sv. krizma? Sjećaš li se godine, ako ne pamtiš mjesec i dan?

Taj Duhov pečat ima sedam božanskih plamenih jezika ili darova, kao što ih svaki pravi vjernik zna napamet: mudrost, razbor, znanje, savjet, jakost, pobožnost i strah Božji (Iz 11,2). Ali jedno je u pamćenju ih nanizati, a drugo je s Duhom Svetim u životu surađivati.

Krizma je prigoda da se i vi, kumovi i roditelji, i svi mi upitamo, zajedno s krizmanicima, kako najbolje možemo prepoznati imamo li Duha Božjega u sebi i u svojoj obitelji ili nemamo? Evo nekoliko primjera:

1) Nemaš Duha Svetoga ako se Bogu ne moliš ni na uranku, ni na počinku; ni u jutru, ni u podne, ni u večer, nego prezireš i psuješ i Boga i Božje svetinje. U tom se slučaju od tebe dar mudrosti Božje odmiče, a napast ludosti svjetske primiče. S takvom se izopačenom glavom i bezbožnim srcem čovjek ne spasava, jer odbija Isusovu zapovijed: "Molite da ne padnete u napast" (Lk22,40), da vas sotona ne zavede!

2) Nemaš Duha Božjega ako ne pohađaš sv. Misu kada treba, ne sudjeluješ u svetim sakramentima kada treba; ako ne poštuješ svete nedjelje i zapovjedne blagdane, nego radiš teške poslove. I nedjeljom ti važnija birtija nego Euharistija; prešnije more, gradnja kuće i plastenik, nego molitvenik!

3) Nemaš Duha Istine, ako se ne ispovijedaš ili se ispovijedaš nevaljano, lažno i svetogrdno. Duh takvima ne prašta grijehe, jer Duh je Sveti Duh zakona i reda, a ne duh nereda, prijevare i laži.

4) Nemaš Duha posluha ako ne slušaš svoje roditelje, niti poštuješ svoje učitelje, nego dižeš ne samo viku i buku, nego i ruku na bližnjega svoga!

5) Nemaš Duha mira ako zavidiš, ako se svađaš i tučeš sa svojom braćom i sestrama ili susjedima, i nećeš da se pomiriš kad ti se lijepo kaže.

6) Nemaš Duha čistoga ako govoriš bezobrazne riječi i gledaš i činiš besramne stvari, čak i druge nagovaraš da se povode za naopakima…

7) … ako kradeš u susjeda, u trgovini, u crkvi; ako drugoga nagovaraš da krade, i onda to što ste ukrali zloupotrijebite, a vlasniku ne nadoknadite….

8) … ako lažeš svojim roditeljima i svojim odgojiteljima; i učiš druge kako će lagati i varati.

9) Nemaš Duha ljubavi ako Blaženu Gospu "privatiziraš", njezino ime u svoj materijalni standard iskorištavaš, njoj nedolične izmišljotine pripisuješ, a ne čuvaš njezinu čast i dostojanstvo kako Crkva naučava. Tko Gospu pravo časti, ne stavlja svete sakramente, osobito Presveti Oltarski Sakrament u službu crkveno nepriznatih "viđenja", jer Gospa kao "službenica Gospodnja" (Lk 1,38) u službi je Crkve Kristove i Boga Trojstvenoga! Bojiš li se Boga i njegova suda?

10) Nemaš Duha Svetoga ako sv. krizmu pretvaraš u materijalno i bolesno natjecanje: tko će više zlatnih nakita i novčanih svota od kuma ili kume izvući, pozajmljena novca potrošiti, gostiju na raskošan ručak pozvati, a dar straha Božjega u stranu baciti. Hoćeš li samo po tome krizmu pamtiti? Crkva ti ne odobrava takve nerazumne troškove i provode!

Duha Svetoga nema onaj tko se ne pokorava Bogu i Božjim zapovijedima, i njegovoj Crkvi i crkvenim zapovijedima.

A kako najbolje možeš prepoznati da imaš Duha Božjega? Evo nekoliko primjera:

1) Krizmanice, Duha Božjega imaš ako ti je drag: Bog - Otac, Isus Krist, Duh Sveti; ako častiš Blaženu Gospu, zemaljsku Majku Isusa Sina Božjega, i Majku Crkve, i častiš Božje svece; ako njeguješ duh molitve, čitaš Sveto Pismo i opslužuješ cjelovit nauk Crkve Katoličke.

2) Krizmaniče, imaš Duha Svetoga ako si u kući poslušan, u crkvi pobožan, u školi pozoran, na putu pristojan, u vjeri svojoj ponosan i ponizan.

3) Imaš Duha ako ispovijedaš sve svoje grijehe i za njih se iskreno kaješ i pokoru činiš. I čuvaš se grijeha kao najvećega otrova u životu.

4) Imaš Duha mudroga ako voliš i slušaš roditelje, pa i kad te prekore i opomenu, jer ti kao pravi roditelji uvijek dobro žele. Ako svima oko sebe ne samo dobro želiš nego i činiš.

5) Imaš Duha jakosti ako čuvaš svoje tijelo čistim od grijeha i poštuješ tijelo drugoga kao Božji dar, a ne sramotiš ni svoju dušu, ni svoju kuću, ni svoju župu, ni svoju Crkvu; ako častiš svoju vjeru i drago ti kada vidiš crkvu i u nju se svratiš da se pokloniš Presvetomu Sakramentu.

6) Imaš Duha savjeta ako nađeš kakvu tašnu, u tašni novčanik, u novčaniku tisućarku, ili nabasaš na bilo koju stvar koja nije tvoja, pa je ne sakriješ nego pitaš čije je to, i to prijaviš na odgovarajuće mjesto da se vlasnik javi. Bi li tebi bilo drago da ti netko nađe izgubljenu putovnicu ili vozačku i da ti je pošalje? "Kako želite da ljudi vama čine, tako činite i vi njima" (Lk 6,31).

7) Duha čestitoga imaš, ako su tvoje riječi istinite, dobronamjerne, ako pravo govoriš i ako uvijek drugomu možeš pogledati u oči i u lice.

8) Duha Svetoga imaš ako se pokoravaš Bogu, ako voliš i slušaš Crkvu njegovu, a ne radiš po svojoj umišljenoj i tvrdokornoj pameti; ako poštuješ Svetog Oca Papu i biskupe; ako poštuješ svećenike koji rade po crkvenim zakonima, a ne protiv crkvenih zakona.

I još nešto: Ništa od svega dobra ne možeš imati niti opsluživati ako ti Duh Sveti ne pomogne. A sve ove milosti možeš u preobilju imati ako se Duhu Božjemu moliš da budeš više duhovna nego tjelesna osoba.

Dragi krizmaniče, Duh dobri neka te po ravnu putu vodi!